← back

tři roky na matfyzu

Před pár dny jsem ukončil svoje studium na Matfyzu. Teda... zbývá mi ještě obhájit bakalářku, ale to už je doufejme formalita. O studiu na Matfyzu se toho nikde moc nepíše a spoléhá se spíše na pověst a hearsay. V tomto postu bych se chtěl věnovat své zkušenosti se studiem informatiky na Matfyzu a hlavně tomu, co mi ve studiu pomohlo.

Trocha kontextu: na Matfyz jsem nastoupil s vystudovaným osmiletým, všeobecně zaměřeným gymnáziem. Bavila mě matika a programování, ale tam to asi tak nějak končilo. Nedělal jsem žádné soutěže či korespondenční semináře, to šlo hodně mimo mě. Studoval jsem specializaci Systémové programování.

Existuje také Matfyz Wiki, kde je spousta objektivních a užitečných informací o studiu a životě na Matfyzu.

Seznamovací kurz na Albeři

Na seznamovák jsem nejel a myslím si, že mi to nijak neuškodilo. S lidmi se seznámíte i ve škole. Pokud chcete jet, jeďte. Pokud ne, nemusíte.

Kruhy

V prváku má každý student přiřazený kruh: skupinku lidí a průvodce (staršího studenta), který by vám měl pomoct se na Matfyzu zorientovat a socializovat se.

Ačkoli si můžete zapisovat předměty libovolně, doporučuju v prváku chodit na cvičení se svým kruhem. Mnohem lépe se pak učí a spolupracuje.

Tělocvik a plavání

Ano, na Matfyzu je povinný tělocvik, a to rovnou čtyři semestry (jeden semestr se dá nahradit letním nebo zimním kurzem). Jsou také povinné plavecké prověrky, které se konají na začátku prvního semestru. Nevím, co je jejich cíl, ale jsou. Buď je uplavete nebo pokud na ně nechcete, zapište si předmět Základy plavání: budete se semestr cachtat s míčky ve vodě.

Tělocvik se odehrává na Hostivaři, tedy asi nejdál od všech fakultních budov.

SIS a zápis předmětů

Bizár. SIS (studentský informační systém) je místo, kde se bude odehrávat polovina stresu vašeho studia. Zapisují se tam předměty, přihlašuje se tam na zkoušky. Většinou se stane, že v době, kdy je nejvíce potřeba, je pomalý až nefunkční. Zeptejte se vašeho průvodce na tipy. Obecně ale doporučuju používat funkci Košík pro tvorbu rozvrhu a zápis předmětů.

Zkouškové

V prváku je celkem možné, že vám zbyde nějaké velké volno po všech zkouškách. V dalších semestrech už to tak nejspíš nebude. Matfyz jde bohužel cestou "hodně předmětů za málo kreditů", tedy je celkem běžné, že ve zkouškovém budete mít vyšší jednotky zkoušek.

Na zkoušky máte tři pokusy. Pokud neprojdete, předmět si můžete zapsat podruhé, tam platí stejný počet pokusů.

Zkouškové může být hodně náročné, proto radím -- dostatečně odpočívejte. Nevyplatí se učit se celé dny, když nemáte dostatek spánku. Určitě se vám alespoň jednou stane, že si budete říkat "co tady sakra dělam... vždyt jsem uplně hloupej" -- ale pak přijde den zkoušky, vy ji dáte a dostanete další motivaci. A když ji nedáte, tak na ni půjdete znova. Na trojku se to vždy dá umlátit.

Od roku 2026 se přístup "hodně předmětů za málo kreditů" trošku mění s příchodem nové akreditace, ale nevím jak moc.

Studenti

Stereotyp "Matfyzáka" na Matfyzu skutečně najdete, ale věřte, že i tací lidé jsou moc fajn. Obecně všichni lidé, které jsem na Matfyzu potkal, jsou moc fajn.

Na škole panuje takový zvláštní duch -- na první pohled to vypadá, že se nikdo s někým nechce bavit, ale po prolomení ledů se konverzace nezastaví.

Ačkoli se to nemusí zdát, Matfyz je hodně friendly prostředí vůči všem možným lidem. Možná to je tím, že všichni řeší jen grafy a algoritmy. Jako queer člověk jsem se na Matfyzu nikdy necítil špatně.

Přístup ke studiu

Tady platí univerzální pravidlo: "ptejte se, ptejte se, ptejte se". Pokud něčemu nerozumíte? Zvedněte ruku a zeptejte se. Pokud se nechcece ptát před ostatními? Přijďte za vyučujícím po hodině, nebo napište mail nebo si domluvte konzultaci. Většina učitelů je velmi milá a přátelská a vždy se snaží pomoci.

Narozdíl od střední naopak neočekávejte, že vás učitel bude s čímkoli uhánět. Jste na vysoké škole, všechno je vaše zodpovědnost.

Něco se stalo

Pokud se vyskytne situace, že nejste spokojeni s předmětem, vždy jako první kontaktujte vyučujícího. Až poté garanta předmětu. Pokud ani to nepomůže, můžete se obrátit na proděkana pro studijní záležitosti, případně na Studentskou komoru akademického senátu.

Pokud se děje něco administrativního charakteru (většinou problém se SISem), kontaktujte vaši studijní referentku. Je to (většinou) milá (většinou) paní. Kontakt najdete s SISu na stránce "Osobní údaje a nastavení". Pozor, mění se během ročníků.

Pokud potřebujete pomoc psychologického nebo terapeutického rázu, existuje spolek Matfyz Help.

Učitelé, kteří za to stojí

Toto je hodně subjektivní část. Uvedu seznam učitelů, kteří jsou fajn a občas i proč tomu tak je. Nutno podotknout, že výběr je silně ovlivněný volbou mé specializace.